I-75 SB over Lewiston Grade Road
Fair Condition65 years old9,772 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Crawford |
| Location | 3.3 Mi N Of M-72 |
| Carries | I-75 SB |
| Crosses | Lewiston Grade Road |
| Coordinates | 44.70443, -84.69999 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 98.1 ft (29.9 m) |
| Max Span | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Width | 47.2 ft (14.4 m) |
| Deck Area | 430.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,772 (2022) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000002044 |