I-75 Bl|m-93 over I-75 NB
Fair Condition65 years old1,450 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Crawford |
| Location | @ I-75 M-93 Jct |
| Carries | I-75 Bl|m-93 |
| Crosses | I-75 NB |
| Coordinates | 44.71506, -84.69909 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 166.3 ft (50.7 m) |
| Max Span | 73.5 ft (22.4 m) |
| Deck Width | 36.7 ft (11.2 m) |
| Deck Area | 567.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,450 (2021) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 22 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000002046 |