Wilcox Bridge RD over East Branch Of Au Sable
Good Condition24 years old250 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Crawford |
| Location | 2 Mi N Of Grayling |
| Carries | Wilcox Bridge RD |
| Crosses | East Branch Of Au Sable |
| Coordinates | 44.70254, -84.68705 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Slab |
| Total Length | 28.9 ft (8.8 m) |
| Max Span | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 86.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 250 (2000) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000002077 |