County RD 612 over Au Sable River
Good Condition3 years old1,131 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Crawford |
| Location | 0.5 Mi W Of Frederic |
| Carries | County RD 612 |
| Crosses | Au Sable River |
| Coordinates | 44.77852, -84.76229 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 65.0 ft (19.8 m) |
| Max Span | 62.0 ft (18.9 m) |
| Deck Width | 37.1 ft (11.3 m) |
| Deck Area | 223.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2023 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,131 (2021) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000002064 |