Batterson Road over Au Sable River
Good Condition47 years old120 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Crawford |
| Location | 1.5 Mi South Of Frederic |
| Carries | Batterson Road |
| Crosses | Au Sable River |
| Coordinates | 44.75720, -84.76083 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Slab |
| Total Length | 44.0 ft (13.4 m) |
| Max Span | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 131.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1979 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 120 (1981) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000002073 |