May Lake Road over Au Sable River
Good Condition31 years old200 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Crawford |
| Location | 1 Mi S Of Frederic |
| Carries | May Lake Road |
| Crosses | Au Sable River |
| Coordinates | 44.77128, -84.76396 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Slab |
| Total Length | 34.8 ft (10.6 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 31.8 ft (9.7 m) |
| Deck Area | 102.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 200 (1995) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000002074 |