Hulbert Road over Au Sable River
Fair Condition33 years old150 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Crawford |
| Location | 1 Mi N Of Frederic |
| Carries | Hulbert Road |
| Crosses | Au Sable River |
| Coordinates | 44.78586, -84.75761 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Slab |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Width | 31.8 ft (9.7 m) |
| Deck Area | 76.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 150 (1992) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000002075 |