Lewiston Grade RD over E Branch Au Sable River
Good Condition66 years old15 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Crawford |
| Location | 5 Mi. NE Grayling |
| Carries | Lewiston Grade RD |
| Crosses | E Branch Au Sable River |
| Coordinates | 44.73576, -84.64174 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Slab |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Width | 15.7 ft (4.8 m) |
| Deck Area | 32.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1960 (reconstructed 2000) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15 (1999) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000002071 |