Us-2|us-41 over Willow Creek
Fair Condition47 years old12,255 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Delta |
| Location | In Escanaba(w Ludington) |
| Carries | Us-2|us-41 |
| Crosses | Willow Creek |
| Coordinates | 45.74579, -87.08973 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 32.8 ft (10 m) |
| Max Span | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Width | 86.0 ft (26.2 m) |
| Deck Area | 262 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1979 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,255 (2007) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000002083 |