Us-2|us-41 over Portage Creek
Fair Condition98 years old14,094 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Delta |
| Location | 3.4 Mi W Of Escanaba |
| Carries | Us-2|us-41 |
| Crosses | Portage Creek |
| Coordinates | 45.74576, -87.12450 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 23.0 ft (7 m) |
| Max Span | 21.7 ft (6.6 m) |
| Deck Width | 46.6 ft (14.2 m) |
| Deck Area | 99.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1928 (reconstructed 1985) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,094 (2007) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000002082 |