County Road A 26 over Ford River
Fair Condition18 years old137 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Delta |
| Location | 2 Mi W 1 Mi S Of Escanaba |
| Carries | County Road A 26 |
| Crosses | Ford River |
| Coordinates | 45.69196, -87.14129 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 69.9 ft (21.3 m) |
| Max Span | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 161.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2008 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 137 (2021) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000002155 |