Us-2 Us-41 over Ford River
Fair Condition85 years old13,600 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Delta |
| Location | 0.5 Mi E Of Hyde |
| Carries | Us-2 Us-41 |
| Crosses | Ford River |
| Coordinates | 45.73501, -87.19221 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 180.1 ft (54.9 m) |
| Max Span | 59.1 ft (18 m) |
| Deck Width | 45.3 ft (13.8 m) |
| Deck Area | 757.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1941 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,600 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000002081 |