Us-2 over Rapid River
Fair Condition95 years old8,505 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Delta |
| Location | 0.4 Mi E Of Us-41 |
| Carries | Us-2 |
| Crosses | Rapid River |
| Coordinates | 45.92656, -86.96343 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 80.1 ft (24.4 m) |
| Max Span | 38.7 ft (11.8 m) |
| Deck Width | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Area | 483.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1931 (reconstructed 1997) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,505 (2007) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000002090 |