Us-2 over Bull Run Creek
Good Condition90 years old3,462 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Delta |
| Location | 1.3 Mi E Nahma Junction |
| Carries | Us-2 |
| Crosses | Bull Run Creek |
| Coordinates | 45.89329, -86.68372 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 34.1 ft (10.4 m) |
| Max Span | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Width | 47.2 ft (14.4 m) |
| Deck Area | 149.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1936 (reconstructed 1990) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,462 (2007) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000002094 |