Route 499 over Sturgeon River
Fair Condition41 years old81 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Delta |
| Location | .2 Mi W Of Nahma |
| Carries | Route 499 |
| Crosses | Sturgeon River |
| Coordinates | 45.84076, -86.66851 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 104.0 ft (31.7 m) |
| Max Span | 50.2 ft (15.3 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 329.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 81 (2021) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000002128 |