Route 497 over Sturgeon River
Fair Condition18 years old55 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Delta |
| Location | .5 Mi N Of Nahma Jct |
| Carries | Route 497 |
| Crosses | Sturgeon River |
| Coordinates | 45.85074, -86.66881 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 119.1 ft (36.3 m) |
| Max Span | 112.9 ft (34.4 m) |
| Deck Width | 29.5 ft (9 m) |
| Deck Area | 326.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2008 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 55 (2021) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000002139 |