Lansing RD over Thornapple River
Good Condition69 years old6,274 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Eaton |
| Location | 1.0 Mi SW Of Potterville |
| Carries | Lansing RD |
| Crosses | Thornapple River |
| Coordinates | 42.61613, -84.75136 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 35.1 ft (10.7 m) |
| Max Span | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Width | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Area | 195.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1957 (reconstructed 2008) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,274 (2007) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000002216 |