I-69 SB over M-100
Fair Condition37 years old17,026 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Eaton |
| Location | At S Limits Potterville |
| Carries | I-69 SB |
| Crosses | M-100 |
| Coordinates | 42.62083, -84.73892 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 187.7 ft (57.2 m) |
| Max Span | 103.3 ft (31.5 m) |
| Deck Width | 47.2 ft (14.4 m) |
| Deck Area | 823.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 17,026 (2007) |
| Truck Traffic | 18% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000002282 |