I-69 SB over Thornapple River
Fair Condition37 years old14,585 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Eaton |
| Location | 0.4 Mi SW Of Potterville |
| Carries | I-69 SB |
| Crosses | Thornapple River |
| Coordinates | 42.61535, -84.74996 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 62.0 ft (18.9 m) |
| Max Span | 60.7 ft (18.5 m) |
| Deck Width | 47.2 ft (14.4 m) |
| Deck Area | 272.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,585 (2007) |
| Truck Traffic | 18% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000002263 |