M-100 over Gtw Rr
Good Condition11 years old5,425 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Eaton |
| Location | N Lts Of Potterville |
| Carries | M-100 |
| Crosses | Gtw Rr |
| Coordinates | 42.63253, -84.73902 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 107.6 ft (32.8 m) |
| Max Span | 100.7 ft (30.7 m) |
| Deck Width | 57.4 ft (17.5 m) |
| Deck Area | 574 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2015 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,425 (2015) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000002285 |