Vermontville HWY over I-69
Fair Condition37 years old970 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Eaton |
| Location | At E Limits Potterville |
| Carries | Vermontville HWY |
| Crosses | I-69 |
| Coordinates | 42.62569, -84.72941 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 395.7 ft (120.6 m) |
| Max Span | 143.4 ft (43.7 m) |
| Deck Width | 43.3 ft (13.2 m) |
| Deck Area | 1591.9 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 970 (1981) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000002274 |