I-69 NB over I-96
Fair Condition37 years old15,001 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Eaton |
| Location | 2.0 Mi S I-496 |
| Carries | I-69 NB |
| Crosses | I-96 |
| Coordinates | 42.68979, -84.66734 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 306.8 ft (93.5 m) |
| Max Span | 112.9 ft (34.4 m) |
| Deck Width | 49.2 ft (15 m) |
| Deck Area | 1402.5 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15,001 (2007) |
| Truck Traffic | 21% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000002279 |