I-69 SB over I-96
Fair Condition37 years old15,001 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Eaton |
| Location | 2.0 Mi S I-496 |
| Carries | I-69 SB |
| Crosses | I-96 |
| Coordinates | 42.69006, -84.66750 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 313.6 ft (95.6 m) |
| Max Span | 115.5 ft (35.2 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 908.2 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15,001 (2007) |
| Truck Traffic | 21% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000002280 |