Nakoma Drive over Red Cedar River
Fair Condition36 years old1,727 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Ingham |
| Location | 0.5 M NE Of Okemos |
| Carries | Nakoma Drive |
| Crosses | Red Cedar River |
| Coordinates | 42.72305, -84.43726 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 119.8 ft (36.5 m) |
| Max Span | 59.7 ft (18.2 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 379.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,727 (2007) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000003908 |