Small Acres Lane over Pine Lake Outlet Drain
Poor Condition101 years old10 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Ingham |
| Location | 1.3 Mi NW Of Okemos |
| Carries | Small Acres Lane |
| Crosses | Pine Lake Outlet Drain |
| Coordinates | 42.72408, -84.44407 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 3 (Serious) |
| Superstructure | 2 (Critical) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 21.3 ft (6.5 m) |
| Deck Area | 51.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1925 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2019) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000003910 |