Bogue Street over Red Cedar River
Fair Condition63 years old5,102 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Ingham |
| Location | 0.5 Mi N Of Shaw Lane Msu |
| Carries | Bogue Street |
| Crosses | Red Cedar River |
| Coordinates | 42.72803, -84.47197 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 175.9 ft (53.6 m) |
| Max Span | 58.7 ft (17.9 m) |
| Deck Width | 71.5 ft (21.8 m) |
| Deck Area | 1168.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,102 (2015) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000003926 |