East Main Street over Prairie Creek
Good Condition32 years old805 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Ionia |
| Location | 1.0 Mile East Of Ionia |
| Carries | East Main Street |
| Crosses | Prairie Creek |
| Coordinates | 42.98537, -85.02629 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 94.2 ft (28.7 m) |
| Max Span | 94.2 ft (28.7 m) |
| Deck Width | 43.6 ft (13.3 m) |
| Deck Area | 381.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 805 (2008) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000004065 |