Prairie Creek Road over Prairie Creek
Fair Condition55 years old326 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Ionia |
| Location | 1.0 Mile East Of Ionia |
| Carries | Prairie Creek Road |
| Crosses | Prairie Creek |
| Coordinates | 43.00024, -85.02491 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Slab |
| Total Length | 77.8 ft (23.7 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 29.2 ft (8.9 m) |
| Deck Area | 210.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1971 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 326 (2008) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000004068 |