Prairie Creek Road over Prairie Creek
Good Condition22 years old490 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Ionia |
| Location | 1.0 Mile East Of Ionia |
| Carries | Prairie Creek Road |
| Crosses | Prairie Creek |
| Coordinates | 42.99316, -85.02705 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 65.9 ft (20.1 m) |
| Max Span | 62.0 ft (18.9 m) |
| Deck Width | 31.5 ft (9.6 m) |
| Deck Area | 193.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 490 (2008) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000004067 |