Long Lake RD over Flat River
Good Condition12 years old1,367 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Ionia |
| Location | .8 Mi East Of Belding |
| Carries | Long Lake RD |
| Crosses | Flat River |
| Coordinates | 43.10940, -85.21153 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 105.0 ft (32 m) |
| Max Span | 102.0 ft (31.1 m) |
| Deck Width | 37.4 ft (11.4 m) |
| Deck Area | 364.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2014 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,367 (2016) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000004034 |