M-44 M-91 over Mid Mich Rr & Flat River
Fair Condition76 years old9,043 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Ionia |
| Location | In Belding |
| Carries | M-44 M-91 |
| Crosses | Mid Mich Rr & Flat River |
| Coordinates | 43.08887, -85.23494 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 413.1 ft (125.9 m) |
| Max Span | 129.9 ft (39.6 m) |
| Deck Width | 42.3 ft (12.9 m) |
| Deck Area | 1624.1 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1950 (reconstructed 1998) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,043 (2007) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is on the National Register of Historic Places |
| Structure Number | 000000000004014 |