Bridge ST over Flat River
Good Condition21 years old4,777 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Ionia |
| Location | In Belding |
| Carries | Bridge ST |
| Crosses | Flat River |
| Coordinates | 43.10030, -85.22814 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 149.9 ft (45.7 m) |
| Max Span | 71.9 ft (21.9 m) |
| Deck Width | 44.6 ft (13.6 m) |
| Deck Area | 621.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2005 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,777 (2005) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000004097 |