Main ST over Flat River
Good Condition12 years old748 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Ionia |
| Location | In Belding |
| Carries | Main ST |
| Crosses | Flat River |
| Coordinates | 43.09785, -85.23464 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 140.1 ft (42.7 m) |
| Max Span | 67.6 ft (20.6 m) |
| Deck Width | 46.3 ft (14.1 m) |
| Deck Area | 602.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2014 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 748 (2014) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000004096 |