Macarthur Road over Lake Creek
Good Condition29 years old250 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Ionia |
| Location | 1.0 Mile South Of Saranac |
| Carries | Macarthur Road |
| Crosses | Lake Creek |
| Coordinates | 42.91129, -85.21391 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 65.0 ft (19.8 m) |
| Max Span | 61.0 ft (18.6 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 188.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 250 (2008) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is on the National Register of Historic Places |
| Structure Number | 000000000004053 |