Summit Street over Lake Creek
Good Condition31 years old777 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Ionia |
| Location | In Saranac |
| Carries | Summit Street |
| Crosses | Lake Creek |
| Coordinates | 42.92858, -85.21350 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 55.1 ft (16.8 m) |
| Max Span | 53.8 ft (16.4 m) |
| Deck Width | 44.6 ft (13.6 m) |
| Deck Area | 228.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 777 (2003) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000004106 |