Division Street over Lake Creek
Good Condition40 years old3,333 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Ionia |
| Location | In Saranac |
| Carries | Division Street |
| Crosses | Lake Creek |
| Coordinates | 42.92951, -85.21516 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 58.1 ft (17.7 m) |
| Max Span | 56.1 ft (17.1 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 194.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,333 (2003) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000004110 |