S Bridge Street over Grand River
Fair Condition51 years old2,000 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Ionia |
| Location | Lyons Michigan |
| Carries | S Bridge Street |
| Crosses | Grand River |
| Coordinates | 42.98196, -84.94951 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 399.9 ft (121.9 m) |
| Max Span | 66.9 ft (20.4 m) |
| Deck Width | 40.4 ft (12.3 m) |
| Deck Area | 1499.4 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,000 (2015) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000004101 |