T 174 over Sand Hill River
Good Condition33 years old10 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Polk |
| Location | 1.0 Mi S Of Jct Csah 51 |
| Carries | T 174 |
| Crosses | Sand Hill River |
| Coordinates | 47.55684, -96.77208 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 117.1 ft (35.7 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 339.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (1973) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 60534 |