T 424 over Jud Ditch # 75
Fair Condition25 years old20 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Polk |
| Location | 1.9 Mi N Of Jct Csah 22 |
| Carries | T 424 |
| Crosses | Jud Ditch # 75 |
| Coordinates | 48.10767, -97.01997 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 97.1 ft (29.6 m) |
| Max Span | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 290.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2001) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 60539 |