T 426 over Jd # 75
Fair Condition20 years old4 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Polk |
| Location | 1.1 Mi S Jct Csah 22 |
| Carries | T 426 |
| Crosses | Jd # 75 |
| Coordinates | 48.10700, -97.08485 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 113.2 ft (34.5 m) |
| Max Span | 37.1 ft (11.3 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 327.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4 (1973) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 60555 |