Csah 70 over Jd #1
Good Condition14 years old102 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Polk |
| Location | 2.0 Mi N Of Jct Csah 22 |
| Carries | Csah 70 |
| Crosses | Jd #1 |
| Coordinates | 48.15134, -97.06381 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 144.7 ft (44.1 m) |
| Max Span | 55.4 ft (16.9 m) |
| Deck Width | 36.4 ft (11.1 m) |
| Deck Area | 489.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2012 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 102 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 60560 |