Csah 22 over Jud Ditch # 1
Good Condition26 years old221 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Polk |
| Location | 2.0 Mi W Of Jct Csah 70 |
| Carries | Csah 22 |
| Crosses | Jud Ditch # 1 |
| Coordinates | 48.15165, -97.10703 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 123.0 ft (37.5 m) |
| Max Span | 41.0 ft (12.5 m) |
| Deck Width | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Area | 502.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 221 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 60542 |