T 426 over Jud Ditch # 1
Good Condition33 years old30 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Polk |
| Location | 1.9 Mi N Of Jct Csah 22 |
| Carries | T 426 |
| Crosses | Jud Ditch # 1 |
| Coordinates | 48.15053, -97.08552 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 96.8 ft (29.5 m) |
| Max Span | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 280.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (1973) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 60533 |