US 52 over Up Rr; Eaton ST
Fair Condition61 years old66,460 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Ramsey |
| Location | 0.2 Mi N Of Jct TH 56 |
| Carries | US 52 |
| Crosses | Up Rr; Eaton ST |
| Coordinates | 44.93176, -93.07155 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 580.4 ft (176.9 m) |
| Max Span | 151.6 ft (46.2 m) |
| Deck Width | 101.7 ft (31 m) |
| Deck Area | 5483.9 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1965 (reconstructed 2010) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 66,460 (2022) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 62026 |