Msas 156 over Ayd Mill Ramps
Fair Condition56 years old3,150 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Ramsey |
| Location | At The Jct Ayd Mill RD |
| Carries | Msas 156 |
| Crosses | Ayd Mill Ramps |
| Coordinates | 44.93057, -93.14400 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 232.9 ft (71 m) |
| Max Span | 90.9 ft (27.7 m) |
| Deck Width | 57.1 ft (17.4 m) |
| Deck Area | 1235.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,150 (2012) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 62517 |