Msas 104 over TH 36
Good Condition13 years old2,747 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Ramsey |
| Location | 0.5 Mi E Of Jct Th61 |
| Carries | Msas 104 |
| Crosses | TH 36 |
| Coordinates | 45.01176, -93.04591 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 132.2 ft (40.3 m) |
| Max Span | 63.6 ft (19.4 m) |
| Deck Width | 72.8 ft (22.2 m) |
| Deck Area | 894.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2013 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,747 (2021) |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 62067 |