Mn 36 over US 61
Fair Condition56 years old63,168 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Ramsey |
| Location | At Jct TH 36; 61 |
| Carries | Mn 36 |
| Crosses | US 61 |
| Coordinates | 45.01177, -93.05502 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 172.9 ft (52.7 m) |
| Max Span | 84.0 ft (25.6 m) |
| Deck Width | 93.8 ft (28.6 m) |
| Deck Area | 1507.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 63,168 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 62070 |