Csah 52 over TH 36
Fair Condition55 years old3,750 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Ramsey |
| Location | 1.5 Mi E Of Jct TH 51 |
| Carries | Csah 52 |
| Crosses | TH 36 |
| Coordinates | 45.01016, -93.13608 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 286.4 ft (87.3 m) |
| Max Span | 97.4 ft (29.7 m) |
| Deck Width | 53.5 ft (16.3 m) |
| Deck Area | 1423.0 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1971 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,750 (2019) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 62069 |