Csah 23 over Bnsf Rr
Poor Condition56 years old6,350 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Ramsey |
| Location | 0.1 Mi W Of Jct Csah 52 |
| Carries | Csah 23 |
| Crosses | Bnsf Rr |
| Coordinates | 45.01999, -93.14082 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 225.1 ft (68.6 m) |
| Max Span | 71.9 ft (21.9 m) |
| Deck Width | 64.6 ft (19.7 m) |
| Deck Area | 1351.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,350 (2022) |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 62519 |