Mn 36 over Dale ST N Csah 53
Good Condition27 years old37,058 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Ramsey |
| Location | 1.8 Mi W Of Jct TH 35e |
| Carries | Mn 36 |
| Crosses | Dale ST N Csah 53 |
| Coordinates | 45.00951, -93.12621 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 112.9 ft (34.4 m) |
| Max Span | 108.3 ft (33 m) |
| Deck Width | 64.0 ft (19.5 m) |
| Deck Area | 670.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 37,058 (2022) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 62074 |